Plné a smyslné rty jsou jedním ze symbolů ženskosti. Rty významným způsobem ovlivňují vzhled obličeje, pohled i charisma své nositelky. Ne vždy však příroda dokázala ženu obdarovat právě takovými rty, které vysněný ideál krásy naplňují. Naštěstí je tu ale estetická chirurgie, která dokáže tato zaváhání matky přírody napravit. Rtům se věnují estetické zákroky označované souhrnně jako lip lift. Jedním z nich je i tzv. corner lip lift. Ten má své výhody, stejně jako svá úskalí. 

Chirurgické zvětšení rtů

Zákroky typu lip lift si kladou za cíl dát rtům požadovaný tvar prostřednictvím chirurgického postupu. Je to tedy něco jiného než zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou nebo jinými výplňovými materiály. Výhodou chirurgického zákroku oproti nim je jeho stálost a možnost dosáhnout velmi dobrých výsledků bez nutnosti neustálé obnovy. Tomu koneckonců odpovídá i velký zájem, který o tyto zákroky přetrvává. 

K chirurgické korekci rtů je možné přistoupit několika různými způsoby. Jde v zásadě o to, kde a jak udělá chirurg řez a odstraní malou část tkáně čímž změní tvar a pozici rtů. Mezi nejčastěji využívané zákroky patří tzv. bullhorn lip lift. Při něm je odstraněna tkáň z prostoru pod nosem, díky čemuž dojde k vytažení horního rtu, který poté působí větší a plnější. 

Druhou možností je tzv. Italian lip lift, který je zákroku bullhorn lip lift velmi podobný, používá však jinou techniku řezu. A zapomínat nesmíme ani na corner lip lift, tedy zákrok, který má, jak již jeho název napovídá, pozdvihnout koutky úst. Co to vlastně je a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? 

Co je to corner lip lift?

Poloha koutků našich úst je velmi významná při vytváření celkového dojmu z našeho obličeje. Není náhoda, že i ilustrátoři kreslených postaviček vyjadřují aktuální náladu svého hrdiny právě prostřednictvím obloučku směřujícího buď dolů, nebo nahoru. Veselá postavička má koutky nahoře, ta smutná je má dole. A skutečně, svěšené a pokleslé koutky úst vytvářejí dojem nešťastného a zestárlého obličeje. 

Zákrok nazývaný corner lip lift spočívá v tvorbě malých řezů v oblasti vnějšího koutku úst a odstranění malé části kůže. Tím dojde ke zvednutí koutků a v konečném důsledku i k vytvoření mladistvějšího a spokojenějšího vzhledu. Corner lip lift lze přitom kombinovat s dalšími zákroky pro úpravu rtů. 

Nevýhody zákroků corner lip lift

Až doposud zní popis tohoto zákroku naprosto skvěle. Přesto lze identifikovat jednu nevýhodu. Ta spočívá v tom, že i při dokonale provedeném zákroku existuje určité riziko toho, že po něm zůstane viditelná jizvička. Jedná se o nevýhodu, která je patrnější u mladších pacientek. U těch starších se již na obličeji vyskytují vrásky, díky nimž není jizva tolik patrná, nebo se dá do vrásky schovat. Právě starším ženám lze tento zákrok doporučit především. 

Alternativní způsoby pozvednutí koutků

Pokud kvůli riziku vzniku jizvy nebo z nějakého jiného důvodu nechcete corner lip lift podstoupit ale přesto požadujete zvednutí koutků úst, budete muset vzít za vděk již zmíněnou injekcí s botoxem nebo v kombinaci s kyselinou hyaluronovou. A to i přesto, že se jedná pouze o dočasný zákrok, který je nutné časem podstoupit znovu. 

Průběh lip liftingu 

Vše najdete na stránce zákrok, ale pro zjednodušení několik informací i zde. Lip lifting není příliš náročný zákrok a provádí se ambulantně, pouze v lokální anestezii. Přesto však existují určitá pravidla i postupy, které je potřeba dodržovat. Každý zákrok začíná konzultací a ujasněním očekávaného výsledku stejně jako postupu. Lékař také musí vždy zhodnotit celkový zdravotní stav, rodinnou anamnézu apod. Operaci nelze provádět v případě, že jsou na rtech opary, v koutcích úst je přítomna infekce anebo se v části, kde je veden řez, vyskytuje akné.

V případě, že je možné k operaci přistoupit, chirurg aplikuje lokální anestezii a vede řezy podle předem vyznačených linií. Celý zákrok trvá zhruba hodinu. Po zákroku odchází pacientka domů, aniž by byla omezena ve většině běžných činností. V období prvního týdne po zákroku se samozřejmě mohou vyskytnout modřiny či mírné otoky, které je vhodné opatrně chladit. V období zhruba deseti dnů je doporučeno přijímat kašovitou stravu a vyhýbat se pálivým jídlům. Také k čištění zubů je třeba přistupovat velmi opatrně. Po určitou dobu bude omezena hybnost rtů, i ta se však brzy navrátí. Stehy se vyndávají po pěti až deseti dnech od zákroku.

Závěrem

Zákrok corner lip lift skutečně dokáže změnit výraz obličeje a velikost či tvar k lepšímu. Jedná se přitom o zákrok nenáročný, rychlý a velmi oblíbený. Zákrok není třeba opakovat, nýbrž je permanentní. Nevýhodou této estetické operace je riziko drobných jizviček v koutcích úst. Základní informace tedy máte. Další krok by měla být konzultace s lékařem. Neváhejte se na nás obrátit.